/ Prodej / Nemovitosti /

Lazarův mlýn s rozsáhlými stavebními pozemky Pátek u Poděbrad

Detailní popis:

Tzv. „Lazarův mlýn” se nachází na Sánském kanálu naproti rybníku U Lazarů na severovýchodním okraji obce Pátek po levé straně silnice ve výjezdu z obce směrem do obce Kouty. Obec Pátek je situována v atraktivní lokalitě cca 5 km lázeňského města Poděbrady v Polabské nížině na řece Labi, necelých 50 km východně od Prahy u dálnice D11. Poděbrady jsou známy návštěvníkům především jako klidné lázeňské město s mnoha památkami. V rámci plánované infrastruktury má být přímo u objektu vybudována cyklostezka, v blízkosti mlýna se nachází golfové hřiště. Původní objekt postupně modernizovaný a přestavovaný do současné podoby, který tvoří jižní zděná přízemní obytná část se sedlovou střechou a podkrovím, po její levé straně samostatně stojící objekt mlýnice, po pravé straně potom samostatně stojící objekt stodoly. Tyto dva objekty jsou však v havarijním stavu k okamžité asanaci (hrozí jejich zřícení). Obytná část byla v 90. letech kompletně zrekonstruovaná, a to v levé části (při pohledu z ulice) obytná část v přízemí a podkroví s jednou bytovou jednotkou a samostatně ze dvora přístupná pravá část, kde jsou v přízemí společné prostory a v podkroví dva samostatné apartmány každý s vlastním sociálním zařízením. Celkem 4 x koupelna s WC a jedno WC zvlášť.

Objekt jako celek po rekonstrukci neudržovaný ve špatném stavebnětechnickém stavu k celkové modernizaci – technologie odpovídá počátkům 90. let a v současné době již nevyhovuje stavebnětechnickým požadavkům na výstavbu zejména tepelně technickým.

Příslušenství objektu tvoří výše uvedená stodola a mlýnice, které jsou však v havarijním stavu. Objekt je napojen na inženýrské sítě obce – rozvody silnoproudu a komunikační napojení. Vodovod z vlastní studny a likvidace odpadních vod v domovní ČOV.

Lukrativní pozemky o celkové výměře 6.366 m2, které jsou z hlediska platného územní plánu určeny k bytové zástavbě. Je tedy možné zde vybudovat bytový dům či pozemek rozparcelovat na jednotlivé stavební pozemky pro výstavbu rodinných domů.

Stávající objekty je možné příp. přebudovat na rekreační areál nebo penzion, jehož součástí může být historická dominanta v podobě bývalého mlýna s vodním náhonem.

Mlýn byl postaven v roce 1820 mlynářem Riegrem na pozdně gotické Lánské strouze a pracoval až do roku 1952. Později doplněn o stodolu a sýpku, která byla adaptovaná na obytné účely. V roce 1905 za majitele Josefa Kavalíra byl mlýn modernizován. Tři vodní kola na spodní dopad byla nahrazena Francisovou turbínou. V roce 1943 bylo zařízení obnoveno. V interiéru mlýna bylo až do 90. let 20. století dochované kompletní vybavení válcovými stolicemi. Zařízení mlýna se nedochovalo, stejně jako přístavek nad turbínou v bývalém jezu.

Architektonicky mimořádně hodnotný objekt. Mlýn v Pátku je jedním z mlýnů situovaných na Lánské strouze (Sánský kanál), založené již v 15. století pro napájení rybníka Blato.

Cena k jednání!


Navrhovatel:


Místo konání:
Dražební společnost MORAVA s.r.o., Zlín

Důležité Informace:

Evidenční číslo:


Nejnižší podání: 17.000.000, - Kč


Dokumenty ke stažení:

© 2021 Copyright všechna práva vyhrazena Dražební společnost MORAVA s.r.o. Zásady používání webových stránek a zpracování osobních údajů.